DIAGNOSTYKA ONKOLOGICZNA ŁÓDŹ
Nowoczesna biopsja prostaty z rezonansem
Gdy jesteś obarczony ryzykiem raka prostaty.
Jeśli Twoje badania wykazują podwyższony poziom PSA.
Przy nieprawidłowościach widocznych na wyniku badania rezonansem magnetycznym (MRI).
Przy nieprawidłowościach wykrytych w badaniu prostaty (guzki prostaty).
skuteczność
zapewnia większą dokładność wyniku
wygoda
szybkość
mniejsza inwazyjność
precyzja
gwarantuje mniejsze ryzyko kolejnych biopsji
bezpieczeństwo
dzięki technice badania zmniejszamy ryzyko infekcji
Jest spora szansa, że nie masz nowotworu. Wynik biopsji fuzyjnej pozwala wykluczyć nowotwór gruczołu krokowego (prostaty) w przypadku znacznej części badanych mężczyzn.
Jeżeli spełni się gorszy scenariusz – rozpoczniesz nowoczesne leczenie. 90% diagnoz obejmuje nowotwory o powolnym przebiegu klinicznym. Szybka i precyzyjna diagnoza prostaty znacząco zwiększa szanse na pokonanie choroby.
Niepokój i lęk nic nie zmienią. Z czasem mogą dokuczać jeszcze mocniej. To naturalne, że czujesz niepewność i swego rodzaju opór. Jednak nie mamy wątpliwości — warto się przełamać i wybrać najlepszą, najbardziej precyzyjną metodę diagnostyczną, która szybko zweryfikuje wszystkie wątpliwości.

Biopsja kognitywna
tradycyjna metoda, tzw. ślepa biopsja

25% tradycyjnych biopsji nie rozpoznaje guza


Biopsja fuzyjna
najnowocześniejsza metoda diagnostyki nowotworu prostaty






Biopsja fuzyjna to nowoczesna metoda diagnostyki nowotworu prostaty, która została opracowana z myślą o Twojej wygodzie i komforcie.
Do zobaczenia w wizjaMED!
Lekarze wykonujący badanie:

dr Mateusz Mokrzyś
urolog – biopsja celowana prostaty
dr Mateusz Mokrzyś – lekarz specjalista urolog, jeden z pionierów biopsji fuzyjnej stercza w Polsce, trener w zakresie przeprowadzania biopsji tą metodą.
Lekarz prowadzący – kwalifikuje na badanie, przeprowadza procedurę i ustala plan leczenia
dr Mateusz Mokrzyś | |
biopsja celowana prostaty | 4500 zł |
Poradnia wizjaMED
ul. Św Teresy od Dzieciątka Jezus 92 lok. 1
91-341 Łódź
poradnia@wizjamed.pl
Badanie poprzedza konsultacja z lekarzem urologiem przeprowadzającym biopsję, podczas której lekarz zweryfikuje zasadność zastosowania tej metody, omówi przebieg badania i dalsze kroki. Podczas tej wizyty otrzymasz szczegółowe wskazówki dotyczące przygotowania się do badania. Specjalista odpowie na wszelkie Twoje pytania.
wizyta kwalifikująca
Na wizytę kwalifikującą do badania należy przybyć z dotychczasową dokumentacją medyczną, w tym wynikami z poprzednich biopsji, jeżeli były przeprowadzane.
rezonans magnetyczny (MRI)
Na pierwszej wizycie wykonywany jest rezonans magnetyczny (MRI), podczas którego zostanie opracowany skan gruczołu krokowego. Sekwencje MRI są interpretowane przez specjalistę radiologa, posiadającego doświadczenie w badaniach przesiewowych i identyfikacji obecności potencjalnych lokalizacji raka w prostacie. Badanie wykonane przez specjalistę radiologa, stwierdzające brak podejrzanych obszarów, może wykluczyć raka już na podstawie MRI, co pozwala pacjentom uniknąć niepotrzebnej biopsji. Po zinterpretowaniu skany MRI są wysyłane do lekarza urologa.
badania krzepliwości krwi (INR oraz APTT)
Na 2 tygodnie przed biopsją należy wykonać badania krzepliwości krwi (INR oraz APTT). Można to zrobić w naszym laboratorium na miejscu lub w innym preferowanym punkcie pobrań. W przypadku odstawienia leków przeciwkrzepliwych badania należy wykonać w dniu poprzedzającym zabieg.
odstawienie leków
Przygotowanie do badania obejmuje odstawienie leków zmniejszających krzepliwość krwi, dostosowanie diety, depilację miejsca zabiegowego oraz przyjęcie pojedynczej dawki antybiotyku w dniu badania.
Jak wygląda badanie biopsji z rezonansem?
Procedura.
1
BADANIE
- Do poradni wizjaMED zgłoś się około 15 minut przed planowanym badaniem.
- Dokumentację (razem z badaniem rezonansu magnetycznego) należy dostarczyć do poradni wizjaMED maksymalnie do 2 dni przed planowanym zabiegiem. Może być ona dostarczona na dowolnym nośniku danych lub przesłana poprzez email. W tym czasie lekarz zweryfikuje dokumentację. Otrzymasz do podpisu zgodę na badanie.
- Następnie pielęgniarka przygotuje Cię do badania.
- Tuż przed jego rozpoczęciem lekarz poda Ci znieczulenie miejscowe.
- Podczas badania lekarz pobierze próbki tkanek (wycinki).
- Badanie potrwa ok. 20-40 minut.
- Po jego zakończeniu otrzymasz wodę. Następnie czeka Cię oddanie moczu.
2
ANALIZA WYNIKÓW
- Pobrane wycinki wysyłamy do lekarza patologa, który przeanalizuje je i opisze. Zwykle trwa to ok. 2 tygodnie.
- Opis wyników jest przesyłany do lekarza urologa, który dokona analizy wyników i ustali dalszy przebieg postępowania.
3
KONSULTACJA
- Ostatnim krokiem jest konsultacja, podczas której lekarz urolog wykonujący biopsję fuzyjną stercza omówi wyniki i poinformuje Cię o dalszych krokach.
- W zależności od wyników analizowane są inne przyczyny odczuwanych dolegliwości. Lekarz skieruje Cię na leczenie lub umówi na kolejne badanie kontrolne.

Wieloparametryczny rezonans (MRI)
Najnowszy aparat Siemens Aera ze specjalnym oprogramowaniem zapewnia najwyższą dokładność badania.

KOELIS Trinity®

Komfortowe zaplecze zabiegowe wizjaMED
Pełną procedurę badania od pierwszej konsultacji i badań laboratoryjnych, poprzez biopsję z rezonansem możesz przeprowadzić w jednym miejscu — w poradni specjalistycznej wizjaMED w Łodzi.
Do zobaczenia w wizjaMED!
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Przed badaniem
Jakie są wskazania do biopsji fuzyjnej stercza?
Wskazaniem do biopsji jest kliniczne podejrzenie raka prostaty wysunięte na podstawie wartości PSA w surowicy krwi, badania prostaty palcem lub badania rezonansu magnetycznego.
Czy są jakieś przeciwwskazania do biopsji fuzyjnej stercza?
Przeciwskazaniami do zabiegu są poważne zaburzenia krzepnięcia krwi lub aktywne, gorączkowe zapalenie gruczołu krokowego. W takich sytuacjach chory bezwzględnie wymaga konsultacji urologicznej w celu odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.
Jak przygotować się do badania?
W dniu badania, na 2 godziny przed jego rozpoczęciem należy przyjąć pojedynczą dawkę antybiotyku – receptę na antybiotyk otrzymasz od nas lub możesz poprosić o nią swojego lekarza prowadzącego lub POZ (skontaktuj się z nami 42 208 01 00 – udzielimy szczegółowych informacji).
Jakie badania należy wykonać przed biopsją fuzyjną stercza?
W ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: INR oraz APTT. W przypadku odstawienia leków przeciwkrzepliwych badania należy wykonać w dniu poprzedzającym zabieg.
Czy przed badaniem należy stosować jakąś specjalną dietę?
Należy przyjmować dietę lekkostrawną przez 2-3 dni poprzedzające zabieg. Płyny niegazowane należy przyjmować normalnie (zazwyczaj 2,5 litra płynów na dobę). W dniu zabiegu należy normalnie przyjmować płyny i posiłki (przerwa w jedzeniu dopiero 2 godziny przed zabiegiem). Na 2 godziny przed zabiegiem proszę nie spożywać posiłków. Zalecane jest wypróżnienie w dniu zabiegu, nie ma konieczności wykonywania lewatywy.
Co należy zrobić bezpośrednio przed badaniem (w dniu badania)?
W dniu badania, na 2 godziny przed jego rozpoczęciem należy przyjąć pojedynczą dawkę antybiotyku – receptę na antybiotyk otrzymasz od nas lub możesz poprosić o nią swojego lekarza prowadzącego lub POZ (skontaktuj się z nami 42 208 01 00 – udzielimy szczegółowych informacji)..
W domu w dniu zabiegu należy wydepilować miejsca intymne, szczególnie obszar pomiędzy workiem mosznowym a odbytem.
Czy na badanie należy zabrać ze sobą jakieś dokumenty?
Tak, dowód osobisty i oryginał skierowania.
W trakcie badania
Co dzieje się bezpośrednio przed badaniem?
Przed badaniem lekarz sprawdza dokumenty, przeprowadza wywiad z pacjentem i przedstawia do podpisu zgodę na zabieg.
Jak przebiega badanie?
Przed badaniem pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Sondę ultradźwiękową (USG) wprowadza się do odbytu, aby zobaczyć gruczoł krokowy. Prowadnica igły z dołączoną siatką jest mocowana w pobliżu krocza. Obraz USG jest nakładany na obraz MRI. Igła do biopsji jest wprowadzana przez prowadnicę igły do gruczołu krokowego w celu wykrycia nieprawidłowości. Z pozostałej części gruczołu pobiera się również kilka wycinków.
Ile trwa badanie?
Procedura biopsji trwa ok. 20 minut. Całkowity pobyt pacjenta w poradni to 3 do 4 godzin.
Co się dzieje po badaniu?
Istnieje bardzo małe ryzyko zablokowania moczu (zatrzymania moczu) po biopsji. Aby zweryfikować, czy nie doszło do takiej sytuacji, tuż po badaniu pacjent pozostaje pod naszą opieką do czasu pierwszego oddania moczu.
Co się dzieje bezpośrednio po badaniu?
Przed wyjściem z poradni musisz oddać mocz. Możesz zaobserwować chwilowy obrzęk i zasinienie krocza i moszny.
Kiedy mogę wrócić do domu?
Będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia po badaniu.
Kiedy mogę wrócić do pracy?
Zwykle zaleca się, aby po badaniu pozostać ok. 2 dni w domu. Po tym czasie możesz wrócić do pracy.
Czy w kolejnych dniach mogą pojawić się jakieś niepokojące objawy?
Przez kilka dni (do kilku tygodni) po badaniu możesz zaobserwować krew w moczu oraz kapiącą z cewki moczowej, zwłaszcza jeżeli przyjmujesz leki rozrzedzające krew (np. aspiryna). Możesz także zaobserwować krew w nasieniu do ok. sześciu tygodni po biopsji. Tego typu objawy są typowe i nie powinny Cię niepokoić.
Kiedy mogę powrócić do przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi?
W przypadku ustąpienia krwawienia, po 5 dniach od zabiegu można powrócić do przyjmowania leków przeciwkrzepliwych.
Czy muszę się stosować do jakichś specjalnych zaleceń po badaniu?
Przez 3 tygodnie po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, jazdy na rowerze oraz intensywnego wysiłku fizycznego.
Kiedy mogę spodziewać się otrzymania wyników badania i w jaki sposób je otrzymam?
Wycinki pobrane podczas badania są wysyłane do laboratorium patologii. Analiza wyników trwa zwykle do dwóch tygodni. Wyniki są przekazywane przez lekarza wykonującego biopsję podczas konsultacji, na którą zostaniesz zaproszony do naszej poradni. Termin takiej konsultacji zostanie ustalony z Tobą przed badaniem lub w ciągu kilku dni po jego przeprowadzeniu.